Diety odchudzające – prawdy i mity – kurs online
NS/10302
Nauka i Środowisko
Kurs realizowany w formie zdalnej na platformie MS Teams.
1. Otyłość okiem dietetyka.
Słuchacze poznają definicje, różne klasyfikacje otyłości, a także dane epidemiologiczne dotyczące tego zjawiska. Zapoznają się również z diagnostyką oraz wytycznymi dotyczącymi leczenia otyłości.
2. Optymalna dieta w profilaktyce przewlekłych chorób niezakaźnych. Zasady planowania diety odchudzającej.
Słuchacze zapoznają się z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi planowania diety odchudzającej, a także z praktycznym ich wykorzystaniem.
3. Substancje stosowane w walce z otyłością i ich wpływ na organizm człowieka. Substancje spożywcze modyfikujące apetyt.
W tej części zostaną omówione popularne substancje, które wykorzystywane są w walce z otyłością, a także zostanie omówiona rola składników odżywczych i ich proporcji w utracie masy ciała oraz wpływ składników pokarmowych na apetyt i kontrolę masy ciała.
4. Wysiłek fizyczny a redukcja masy ciała.
Rola aktywności fizycznej w redukcji masy ciała i zalecenia dotyczące minimalnego i optymalnego poziomu wysiłku fizycznego.
5. Prawdy czy mity? Modne diety.
Diety: ketogenne, Kwaśniewskiego, Dukana, planetarna, grupy krwi, dr Dąbrowskiej, Cambridge, dieta śródziemnomorska, bezglutenowa, bezlaktozowa, diety oczyszczające. Budowanie relacji dietetyk, lekarz–pacjent.
Cel ogólny:
zapoznanie z zależnością pomiędzy żywieniem a stanem zdrowia – w tym metabolizmem organizmu człowieka; zapoznanie z zasadami redukcji masy ciała poprzez dietę.
Cele szczegółowe:
- przybliżenie Słuchaczom nie tylko podstawowych zasad prawidłowego żywienia, ale także zrozumienie, jak wybory dietetyczne oraz styl życia wpływają na ogólny stan zdrowia i ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2., choroby układu krążenia czy nadciśnienie tętnicze,
- zwrócenie uwagi Słuchaczy na problem związany z różnym podejściem pacjentów do leczeniem nadwagi i otyłości,
- nabycie umiejętności odróżniania sprawdzonych informacji od niebezpiecznych trendów dietetycznych oraz zrozumienie, jak zbilansowana dieta wpływa na długoterminowe zdrowie i samopoczucie.
Korzyści dla słuchacza:
Słuchacz:
- posiada wiedzę w zakresie profilaktyki chorób przewlekłych niezakaźnych,
- zna i rozumie konsekwencje niewłaściwego odżywiania, w tym długotrwałego głodowania, przyjmowania zbyt obfitych posiłków i stosowania niezbilansowanej diety oraz zaburzenia trawienia i wchłaniania produktów trawienia,
- zna i rozumie podstawy medycyny opartej na dowodach,
- rozumie konsekwencje niedoboru witamin i składników mineralnych oraz ich nadmiaru w organizmie,
- potrafi dostrzegać oznaki zachowań antyzdrowotnych oraz właściwie na nie reagować,
- potrafi planować postępowanie w przypadku leczenia i profilaktyki nadwagi i otyłości,
- promuje prozdrowotny styl życia w środowisku, w którym przebywa.
Metody pracy:
- wykłady i seminaria,
- opis przypadku.
Metody weryfikacji efektów kształcenia:
- quizy,
- końcowy test wielokrotnego wyboru (12 pytań) – dla chętnych Słuchaczy.