Psychologia Społeczna; jak ludzie wzajemnie na siebie wpływają? – kurs online
CS/10431
Człowiek i Społeczeństwo
Kurs realizowany w formie zdalnej na platformie ZOOM.
W trakcie zajęć przedstawione i analizowane będą następujące obszary wiedzy wchodzące w zakres zainteresowania psychologii społecznej:
- Psychologia społeczna; czym jest, czym się zajmuje, co wyjaśnia.
- Grupa społeczna; jej dynamika (rozwój i zmienność), wzajemne relacje i zależności między jednostką i grupą.
- Wpływ społeczny; na czym polega, w czym się przejawia, jak na nas oddziałuje.
- Obszary wpływu społecznego; m.in. relacje między ludźmi, marketing, polityka.
- Strategie i metody wpływu społecznego.
- Postawy przyjmowane przez ludzi wobec wszelkich obiektów, nie tylko społecznych, i ich struktura.
- Proces kształtowania postaw; kto, gdzie, kiedy, jak?
- Znaczące eksperymenty i badania z zakresu psychologii społecznej; analiza: co naprawdę wyjaśniają i do jakich wniosków prowadzą.
- Szczególny przypadek wpływu społecznego; syndrom sztokholmski.
- Inteligencja emocjonalna i społeczna jako umiejętności kształtujące nasze relacje społeczne.
- Uprzedzenia, agresja, stereotypy, przemoc; skąd się biorą i czemu służą.
- Mechanizmy wpływu społecznego w perspektywie psychologii ewolucyjnej.
- Wiedza o mechanizmach i procesach opisanych w psychologii społecznej jako czynnik uodparniający na manipulacje i populizm informacyjny.
Cel ogólny:
zapoznanie Słuchaczy z dziedziną psychologii wyjaśniającą mechanizmy relacji społecznych, z procesami psychologicznymi determinującymi nasze zachowania społeczne w każdym obszarze naszego życia, w szczególności zapoznanie z koncepcjami, zasadami i przykładami wpływu społecznego w relacjach osobistych, społecznych, politycznych i w innych obszarach życia; zapoznanie Słuchaczy z przykładami szczególnych form wpływu społecznego związanych z siłą oddziaływania ról społecznych na procesy poznawcze, emocjonalne i zachowania jednostki; zapoznanie z procesem kształtowania postaw, jako wszechobecnym (np. komercja, polityka, gospodarka) zjawiskiem naszego życia społecznego.
Cele szczegółowe:
- zapoznanie Słuchaczy z wiedzą wyjaśniającą złożoność relacji między ludźmi,
- wyjaśnienie przyczyn i skutków wzajemnych oddziaływań społecznych przebiegających w wszystkich obszarach życia człowieka; od zrozumienia swoich własnych myśli, emocji, zachowań, przez obejmujące je procesy grupowe, aż do zjawisk sterujących zachowaniami społecznymi (np. zachowania wyborcze, psychologia tłumu, etc.) dużych społeczności ludzkich,
- przedstawienie i wyjaśnienie zjawiska kształtowania postaw zarówno w procesach planowych oddziaływań społecznych, jak i w relacjach o nie zawsze uświadamianym wzajemnym wpływem charakterze osobistym, towarzyskim, zawodowym czy politycznym,
- zapoznanie z przykładami działania omawianych mechanizmów i procesów na postawie znaczących eksperymentów psychologii społecznej i zjawisk społecznych z obszarów mikro- i makrożycia społecznego.
Korzyści dla słuchacza:
Wiedza – Słuchacz:
- nabył wiedzę o mechanizmach funkcjonowania społecznego, szczególnie w zakresie wpływu społecznego na jednostkę, jak i własnego wpływu na innych ludzi,
- uzyskał wiedzę o tym, jak można rozpoznawać wpływ społeczny w relacjach między ludźmi i w życiu społecznym,
- rozumie strukturę, podłoże i konsekwencje postaw, jakie przyjmowane są przez nas w wyniku oddziaływania na jednostki przez ich otoczenie społeczne.
Kompetencje społeczne – Słuchacz:
- w wyniku pozyskania wiedzy o działaniu mechanizmów wpływu społecznego oraz prowadzonej ich analizy, jest w stanie wypracować sposoby i metody pozwalające na konstruktywne kształtowanie swoich postaw w zróżnicowanych obszarach życia,
- nabył zdolność do rozpoznawania negatywnych – z punktu widzenia ich dobrostanu – oddziaływania społeczne oraz zdolność do kształtowania odporności na nie.
Metody pracy:
wykład z elementami dyskusji.
Metody weryfikacji efektów kształcenia:
dla chętnych Słuchaczy – esej na ustalony z Prowadzacym temat.