Edukacyjny survival - część XIV

czwartek 23 kwietnia 2020

Twarzą w twarz ze swoimi emocjami 

 

Dlaczego…?


W Naszym codziennym życiu potrzebujemy zarówno pozytywnych, jak i negatywnych emocji, które są komplementarne względem siebie. Bez smutku nie wiedzielibyśmy, czym jest radość, a bez radości - czym jest smutek. Mimo to bardzo często boimy się negatywnych emocji. Uważamy, że są one oznaką słabości, czy porażki. Silne emocje zaburzają Naszą równowagę i poczucie bezpieczeństwa. Stajemy się zagubieni i bezsilni. Dlatego unikamy ich, zaprzeczamy im, czy też uznajemy, że nie należy o nich mówić. Czasem pojawia się poczucie braku mocy, frustracja oraz błędne koło ucieczki od emocji.

Nie bójmy się negatywnych emocji! Przyjęcie negatywnych emocji nie jest poddaniem się. Jest natomiast przyjęciem rzeczywistości takiej, jaka nas otacza, bez jej zaprzeczania, czy zniekształcania. Jest oznaką Naszej odwagi.

Zaburzona równowaga emocjonalna mobilizuje nas do działania. Działanie może być efektywne i  zmienić Nasze życie na dobre, ale może także blokować nasz rozwój i powodować, że utkniemy w tym samym miejscu na bardzo długo lub zrobimy krok wstecz. Wszystko zależy od tego, jak radzimy sobie z Naszymi emocjami.

 

Co MAM zrobić…?

PRZYWITAJ SIĘ I STAŃ TWARZĄ W TWARZ ZE SWOIMI EMOCJAMI!


1. Zidentyfikuj 


To normalne, że odczuwamy negatywne emocje w trudnych sytuacjach. Mamy do tego prawo. Zacznijmy od zidentyfikowania Naszych emocji. Bądźmy świadomi. Nie uciekajmy od nich. Nie unikajmy ich. Ucieczka od silnych negatywnych emocji działa tylko na chwilę, potem stłumione emocje powrócą i będą nasilać Nasz niepokój. Pamiętajmy o tym, że negatywne emocje generują negatywne myśli i przekonania. W efekcie będziemy czuli się jeszcze gorzej i wpadniemy w błędne koło zaprzeczania.


2. Zaakceptuj 


Akceptacja emocji związana jest z samoobserwacją. Obserwujemy Nasze emocje, Nasze zachowania, a także przeanalizujmy Nasze myśli i słowa wypowiadane w trudnych dla Nas sytuacjach. Nazwijmy te emocje i dajmy sobie prawo do ich odczuwania! (Zapytajmy siebie: Co ja teraz czuję? Co to za emocja? Strach? Radość? Smutek? Powiedzmy o tym głośno używając komunikatu ,,JA’’ (np. Jestem zdenerwowany ponieważ…’’). Obserwowanie naszych emocji pozwoli nam przejąć kontrolę i być bardziej elastycznymi, dzięki czemu efektywnej poradzimy sobie z sytuacją, w której się znaleźliśmy. Bądźmy bardziej elastyczni. 


3. Zrozum 


Zidentyfikujmy źródło Naszych emocji i sprawdźmy, co to dla nas oznacza. Czy i jaki mamy na to wpływ? Silne emocje skłaniają Nas do zadawania sobie wielu, często trudnych i egzystencjalnych pytań. To normalne. W ten sposób uzyskujemy równowagę. Szukajmy odpowiedzi na nurtujące Nas pytania, bazując na różnych wiarygodnych źródłach. W ten sposób odzyskujemy kontrolę i uznajemy rzeczywistość, w której aktualnie jesteśmy. Poczujemy ulgę, jeżeli będziemy świadomi Naszych emocji, a Nasze napięcie będzie mniejsze. To pozwoli nabrać Nam dystansu i zareagować tak jak chcemy. 
 


dr Mariusz Jaworski

dietetyk, psycholog, wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego