Filozoficzny self care, czyli filozofia w trosce o dobre i szczęśliwe życie – kurs online
Kurs realizowany w formie zdalnej na platformie Google Meet.
Filozofia nie jest tak abstrakcyjna i oderwana od rzeczywistości, jak zwykło wydawać się laikom. Filozofowie śnili także o życiu i śmierci. Od największych myślicieli od zarania dziejów możemy nauczyć się nie tylko o tym, co metafizyczne i ponadzmysłowe, lecz także o tym, jak dbać o siebie i jak dobrze przejść przez życie. Filozofia od starożytności proponuje przeróżne systemy etyczne. Celem nawet tych najbardziej surowych jest właśnie dobre, szczęśliwe życie, także jednostki. Podczas zajęć omówione zostaną wybrane koncepcje troski o siebie, które wskażą, jak być szczęśliwym i wieść wartościowe życie, jak zbudować i dbać o prawdziwy dobrostan. Odpowiemy na pytania, co rozumiemy, myśląc o trosce o siebie, czym jest dobrostan, dlaczego i jak w dobrym życiu istotna jest refleksja i troska o własną duchowość. Słuchacze poznają nie tylko samą teorię, lecz także życiowe historie filozofów, którzy nie tylko teoretyzowali, ale i praktykowali troskę o siebie i dobre życie. W teorii i praktyce zostaną zaprezentowane przeróżne techniki siebie, ćwiczenia duchowe i filozoficzne medytacje.
Podczas kursu zostaną omówione następujące zagadnienia:
- Czym jest troska o siebie i czym była według starożytnych?
- Co i kto daje szczęście?
- Ćwiczenia duchowe.
- Medytacje filozoficzne.
- Parezja, czyli absolutna prawdomówność.
- Dlaczego należy nauczyć się umierać, by zacząć żyć?
- Etyczny wymiar troski o siebie – hedonizm czy stoicyzm?
- Czym jest dobrostan, a czym niedostatek?
- Myślę, więc jestem dobry i szczęśliwy.
Przykłady filozofów praktyków, czyli o tych, którzy praktykowali filozofię troski o dobre życie.
Słuchacze proszeni są o przestrzeganie następujących zasad:
- Logowanie się na zajęcia poprzez login z imieniem i nazwiskiem.
- Posiadanie włączonej kamery.
- Brak zezwolenia na nagrywanie zajęć lub czerpanie majątkowych korzyści z wykorzystania ich treści.
Informacja o prawie do korzystanie z zajęć w ramach prawa dozwolonego użytku.
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych przewiduje instytucję prawną tzw. dozwolonego użytku osobistego, umożliwiającą korzystanie z cudzego, chronionego utworu bez konieczności uzyskania zgody autora, jak również bez obowiązku zapłaty mu wynagrodzenia. Bez zezwolenia twórcy możliwe jest nieodpłatne korzystanie z utworu jedynie w celu użytku osobistego.
Każde wykorzystanie utworu w sposób wykraczający poza użytek osobisty, jak np. niezgodne z prawem rozpowszechnianie, upublicznianie, zwielokrotnianie utworu, czerpanie z niego korzyści majątkowych, może być uznane za naruszenie praw autorskich majątkowych czy osobistych podmiotów, którym prawa te przysługują.
Grupa ze zmniejszonym limitem osób.