Z rosyjskim za pan brat – ekspresowy kurs języka rosyjskiego w życiu codziennym – część II (poziom B1) – kurs online
Kurs realizowany w formie zdalnej na platformie Google Meet.
Kurs prowadzony w języku polskim i rosyjskim. Zakładany poziom języka rosyjskiego po zakończeniu kursu to B1.
Podczas zajęć zapoznamy się ze słownictwem niezbędnym przy pierwszym spotkaniu z kulturą krajów rosyjskojęzycznych, dowiemy się, między innymi, jak nawiązywać relacje, organizować podróże, co zjeść, co zobaczyć, jak zrozumieć i poczuć ducha Wschodu. W trakcie zajęć będziemy omawiali zarówno tematy związane z życiem codziennym (współczesna kuchnia rosyjska, transport i sposoby podróżowania na terenach postradzieckich, zawody i praca, odpoczynek i czas wolny, tradycje, zwyczaje i obyczaje świąteczne), jak i tematy związane z literaturą, sztuką i architekturą.
W trakcie kursu poznamy najczęściej używane słownicwo w ramach następujących bloków tematycznych:
- Transport i podróże – porozmawiamy o środkach transportu, jakie są charakterystyczne cechy transportu publicznego w Rosji i innych krajach postradzieckich, co to znaczy „jeździć zającem" i co za to grozi, czy łatwo podróżować pociągem na tak rozległych terenach itd.
- Zawody i praca – jakie są najpopularniejsze zawody, jaką rolę odgrywa sektor usług we współczesnej Rosji.
- Kuchnia i gotowanie – co łączy kuchnię polską i rosyjską, czym się różnią; jaki fast food jest popularny i dlaczego dzisiaj już trudno mówić o tradycyjnej kuchni rosyjskiej.
- Tradycje i święta – jakie bywają, które z nich są popularne, co nas łączy, a co odróżnia.
- Kultura i sztuka – przeczytamy wybrane teksty z literatury rosyjskiej XX wieku, porozmawiamy o architekturze i o tym, co warto zobaczyć.
- Zakupy i sklep – dlaczego zakupy przez Internet są obecnie popularne, jak wygląda ta branża w okresie postradzieckim.
Oprócz tego zapoznamy się z zasadami gramatycznymi języka rosyjskiego w następującym zakresie tematycznym: czasowniki regularne i nieregularne, forma dokonana i niedokonana czasowników, czasowniki zwrotne, czasowniki ruchu, odmiana liczebników, liczebniki zbiorowe, imiesłów przysłówkowy i przymiotnikowy. Będziemy porównywali wyrażenia i konstrukcje językowe w języku polskim i rosyjskim.