Indiana Jones i tasiemiec uzbrojony – archeolodzy o zdrowiu w przeszłości – kurs online
Kurs realizowany w formie zdalnej na platformie Google Meet.
Kara boska, brzydkie zapachy czy wina rodziców – jak w czasach przed wynalezieniem mikroskopu ludzie tłumaczyli sobie choroby? Czy kwarantanna i odkażanie wszystkiego przed dotknięciem to wymysły czasów współczesnych? Czy czystość to codzienne mycie całego ciała, a może tylko zmiana bielizny? Jakie ślady zostają po chorobach? Dżuma, gruźlica, tasiemczyca, a może klątwa faraona? Gdzie jest granica tego, co możemy powiedzieć o zdrowiu w przeszłości?
Kurs przybliży wiedzę dotyczącą zdrowia i higieny w przeszłości oraz tego, w jaki sposób te zagadnienia mogą być badane w oparciu o badania archeologiczne. Porozmawiamy o tym, dlaczego niektóre choroby do dziś budzą strach, a inne nie, chociaż ich śmiertelność była dużo wyższa. Przyjrzymy się, jakimi metodami posługują się archeolodzy, by odtworzyć epidemie, sposoby leczenia, a nawet kwestie zdrowia reprodukcyjnego. Prześledzimy historię papieru toaletowego, a raczej przedmiotów, które były wykorzystywane w tym celu.
Tematy i zagadnienia poruszane podczas kursu:
- Choroba vs zdrowie – jak ludzie w przeszłości postrzegali choroby? Co według nich było przyczyną rozwoju chorób?
- Najsłynniejsze epidemie w dziejach oczami archeologów.
- A co, gdy nie pozostaje po nich ślad? – jak możemy badać choroby niepozostawiające śladów.
- Historia higieny i papieru toaletowego – jak postrzegano czystość w przeszłości? Kto i kiedy był czysty? Jak próbki ziemi mogą nam pomóc odtworzyć tą część historii człowieka?
- Od trepanacji do amputacji – krótka historia terapii i interwencji chirurgicznych.
Kurs z pogranicza archeologii, biologii i historii.