Pippi på svenska. Weekendy z językiem szwedzkim – kurs dla początkujących (poziom A1) – kurs online
J/0422
Języki Świata
Kurs realizowany w formie zdalnej na platformie ZOOM.
Kurs prowadzony w języku szwedzkim. Zakładany poziom po ukończeniu kursu to A1.
Kurs adresowany jest do Słuchaczy, którzy nie uczyli się wcześniej języka szwedzkiego, a chcieliby opanować go w stopniu umożliwiającym porozumiewanie się w typowych sytuacjach w życiu prywatnym, na uczelni czy w pracy.
Poza dydaktyką języka, program kursu obejmuje wybrane, szczególnie interesujące zagadnienia z zakresu wiedzy o kulturze (literatura, film, piosenka i inne), społeczeństwie, historii i geografii Szwecji.
Poruszymy m.in. następujące tematy:
- Przedstawianie się, zawieranie znajomości, wymiana podstawowych informacji osobowych, stopnie pokrewieństwa.
- Określanie daty, godziny, pory dnia.
- Prowadzenie rozmowy telefonicznej.
- Opisywanie pomieszczeń, nazwy mebli, określanie ich położenia.
- Nauka i praca w Szwecji.
- Orientacja w terenie, pytanie o drogę, środki lokomocji.
- Aktywny wypoczynek, atrakcje turystyczne Szwecji.
- Nazwy potraw, artykuły spożywcze, zakupy, zamawianie posiłku w restauracji.
Grupa ze zmniejszonym limitem osób.
Cel ogólny:
opanowanie podstaw praktycznej znajomości języka szwedzkiego, niezbędnych do porozumiewania się w typowych sytuacjach życia codziennego.
Cele szczegółowe:
- wprowadzenie podstawowego słownictwa, używanego w codziennej komunikacji (w podróży, sklepie, restauracji, pracy, na uczelni),
- opanowanie praktycznych podstaw gramatyki i fonetyki szwedzkiej,
- rozwijanie czterech sprawności językowych, ze szczególnym uwzględnieniem mówienia i rozumienia,
- zapoznanie z wybranymi aspektami kultury szwedzkiej i życia codziennego w Szwecji.
Korzyści dla słuchacza:
Słuchacz:
- opanował podstawową znajomość języka szwedzkiego, umożliwiającą porozumiewanie się w typowych sytuacjach życia codziennego,
- poznał wybrane elementy gramatyki i leksyki, dzięki czemu może budować i rozumieć mniej skomplikowane wypowiedzi ustne i pisemne w języku szwedzkim,
- zdobył wiele informacji na temat realiów życia w Szwecji, a także na temat kultury i obyczajowości, co z pewnością ułatwi mu odnalezienie się w środowisku obcojęzycznym.
Metody pracy:
metoda eklektyczna:
- podejście komunikacyjne,
- różne typy ćwiczeń utrwalających konstrukcje gramatyczne i leksykalne,
- praca w parach,
- dialogi,
- krótkie wypowiedzi – rozwijanie, rozbudowa treści.
Metody weryfikacji efektów kształcenia:
1. Dla chętnych – egzamin pisemny i ustny:
- część pisemna obejmuje zadania dotyczące rozumienia ze słuchu, czytania i rozumienia tekstu pisanego, użycia języka oraz pisania, takie jak: testy wielokrotnego wyboru, pytania „prawda czy fałsz" lub „prawda, fałsz czy brak informacji", tekst z lukami zamkniętymi, tekst z lukami otwartymi oraz napisanie zwięzłego tekstu na temat wynikający z programu i poziomu kursu,
- część ustna ma na celu ocenę umiejętności receptywnych i produktywnych Słuchacza w warunkach swobodnej praktyki językowej. Przewiduje się 3 typy zadań: a) jak zareagujesz w określonej sytuacji z życia codziennego, np. gdy spotkasz dawno nie widzianego przyjaciela lub gdy kupujesz bilet na dworcu kolejowym; b) co widzisz na przedstawionej ilustracji – obrazek stanowi punkt wyjścia do rozmowy na tematy luźno związane z treścią ilustracji; c) rozmowa na temat dotyczący Słuchacza, np. jego pracy, planów na przyszłość, zainteresowań, rodziny itp.
2. Ocena wykonania prac domowych pisemnych i ustnych; przeprowadzanie sprawdzianów pisemnych; ocena postępów Słuchaczy „na bieżąco” podczas wykonywania różnego typu zadań w trakcie kursu.