Dalla Vistola al Tevere: la cultura italiana e la cultura polacca a confronto / Od Wisły do Tybru: porównanie kultury włoskiej i polskiej – kurs konwersacyjny (poziom B1/B2) – kurs online
JS/10729
Języki Świata
Kurs realizowany w formie zdalnej na platformie ZOOM.
Kurs prowadzony w języku włoskim. Zakładany poziom po ukończeniu kursu to B1/B2.
Zakres tematyczny:
- Organizacja posiłków.
Różnice w godzinach poświęconych posiłkom i nawykach żywieniowych między Włochami a Polską. - Tradycje religijne.
Wielkanoc, Boże Narodzenie i inne święta: różnice kulturowe i znaczenie przypisywane każdemu z nich. - Struktura rodziny.
Tradycyjne i nowoczesne modele rodziny we Włoszech i w Polsce oraz przejścia międzypokoleniowe i zmiany ról w rodzinie. - Życie społeczne.
Tendencja do ekstrawertyzmu Włochów i do introwertyzmu oraz dystansowanie się Polaków: porównanie dwóch stereotypowych wizji. - Kultura kawy.
Rola kawy i różnice w stylach życia w obu krajach. - Sztuka rozmowy.
Zarządzanie czasem mówienia i kolejnością w rozmowach, przerwy, ton i głośność głosu w obu kulturach. - Praca i czas wolny.
Różnice w sposobie pracy i zarządzaniu czasem wolnym. Dolce far niente vs polska wizja. - Gesty i komunikacja niewerbalna.
Język ciała i gestykulacja we Włoszech i Polsce oraz ich zastosowanie. - Sposoby witania się i wyrażania grzeczności.
Powitania, formy grzecznościowe, rejestr formalny i nieformalny: porównanie dwóch kultur. - Przysłowia i powiedzenia.
Włoskie i polskie wyrażenia idiomatyczne: podobieństwa i różnice. - Podróże i turystyka.
Percepcja i auto-percepcja turystów włoskich i polskich podróżujących za granicą: stereotypy i rzeczywistość. - Postrzeganie czasu.
Prezentacja sposobów, w jakie czas jest postrzegany i organizowany w obu kulturach. - Konflikty kulturowe i nieporozumienia, incydenty międzykulturowe.
Codzienne nieporozumienia wynikające z różnic kulturowych i sposoby jak ich unikać. - Relacja z przestrzenią.
Postrzeganie natury, miast i terytorium oraz ich wpływ na kulturę. - Podsumowanie kursu. Ogólny przegląd materiału oraz interaktywne ćwiczenia mające na celu utrwalenie najważniejszych kompetencji zdobytych w trakcie całego kursu.