Filozofia praktyczna, czyli o tym, jak wykorzystać filozofię w codziennym życiu – kurs online
Kurs realizowany w formie zdalnej na platformie Google Meet.
Filozofia niesłusznie odbierana jest jako dziedzina mało praktyczna, nieżyciowa i nieprzystępna. Należy zmienić taki odbiór filozofii. Jest to bowiem dziedzina, która ujęta w odpowiedni sposób jest cenna dla każdego z nas. Celem kursu jest omówienie wybranych koncepcji filozoficznych, które przedstawione w przystępny sposób mogą nie tylko pomóc współczesnemu człowiekowi z jego codziennymi problemami, takimi jak poczucie bezsensu, problemy miłosne, lęk o status, nieumiejętność radzenia sobie z emocjami, lecz także wskażą, jak żyć lepiej i pełniej, jak efektywniej myśleć, jak argumentować, jak zachować pogodę ducha, jak być szczęśliwym i wieść wartościowe życie. Wszystko, co najlepsze, najpraktyczniejsze w filozofii, od starożytności po czasy dzisiejsze, podane w pigułce. Wystarczy od teorii przejść do praktyki.
Podczas kursu zostaną omówione następujące zagadnienia:
- Czy życie ma cel i sens?
- O pocieszeniu, jakie daje filozofia.
- Filozoficzny przepis na szczęście.
- Filozofia o miłości.
- Lęk o status.
- O panowaniu nad emocjami według stoików.
- O tym, jak dyskutować i argumentować.
- Jak dobrze i skutecznie myśleć? Zalety powolnego myślenia.
- Narzędzie do myślenia i filtrowania rzeczywistości.
- O wartościach bez religii.
Słuchacze proszeni są o przestrzeganie następujących zasad:
- Logowanie się na zajęcia poprzez login z imieniem i nazwiskiem.
- Posiadanie włączonej kamery.
- Brak zezwolenia na nagrywanie zajęć lub czerpanie majątkowych korzyści z wykorzystania ich treści.
Informacja o prawie do korzystania z zajęć w ramach prawa dozwolonego użytku.
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych przewiduje instytucję prawną tzw. dozwolonego użytku osobistego, umożliwiającą korzystanie z cudzego, chronionego utworu bez konieczności uzyskania zgody autora, jak również bez obowiązku zapłaty mu wynagrodzenia. Bez zezwolenia twórcy możliwe jest nieodpłatne korzystanie z utworu jedynie w celu użytku osobistego.
Każde wykorzystanie utworu w sposób wykraczający poza użytek osobisty, jak np. niezgodne z prawem rozpowszechnianie, upublicznianie, zwielokrotnianie utworu, czerpanie z niego korzyści majątkowych, może być uznane za naruszenie praw autorskich majątkowych czy osobistych podmiotów, którym prawa te przysługują.