Historia filozofii zachodu w pigułce – kurs online
Kurs realizowany w formie zdalnej na platformie Google Meet.
Filozofia powstała wtedy, kiedy dla człowieka wyjaśnienia mityczne przestały być zadowalające. Celem filozofii od zawsze było dostarczenie racjonalnego wyjaśnienia świata. Zarówno zewnętrznego, świata przyrody jak i świata wewnętrznego, czyli nas samych. Filozofowie starożytni odpowiadali na wszelkie pytania dręczące ludzi, od pytania o powstanie i budowę świata po pytania o szczęśliwe życie, a nawet dietę i modę! Dziś nie pytamy filozofii o to co było pierwszą materią ani o to jak się nosić. Można nie zgadzać się z tym, że filozofia jest królową nauk, ale nie sposób, nie popadając w błąd odmówić filozofii bycia matką nauk. Każda dziedzina nauki wyrosła właśnie z filozofii. Do dziś pozostało wiele istotnych dla nas pytań, na które nie odpowiadają nauki empiryczne. Pytania o egzystencje ludzką, o naukę, dylematy moralne, na które odpowiedź nie leży w przyrodzie. Zamiast szukać odpowiedzi w empirii należy skorzystać z racjonalnego myślenia. Na kursie zostaną przedstawione historie myśli, które zostały odrzucone, skorygowane, a przede wszystkim te, które do dziś pozostają w filozofii i w naszym myśleniu, czyli prawdy uniwersalne. Omówimy także najważniejsze postaci filozofii zachodu, czyli intelektualnych gigantów. Czy można lepiej nauczyć się krytycznego myślenia niż rozważając rozwój myśli filozoficznej od zarania dziejów? W filozofii znajdziemy wszystko co najważniejsze, co wręcz trzeba wiedzieć by lepiej rozumieć świat i siebie.
Podczas kursu zostaną omówione:
- Filozofia przedsokratejska – Tales, Anaksymander, Anaksymenes, Heraklit, Demokryt, Pitagoras.
- Filozofia sokratejska i po sokratejska – Sokrates, Platon, Arystoteles.
- Filozofia hellenistyczna – Stoicy, epikurejczycy, sceptycy.
- Filozofia średniowieczna – św. Tomasz i św. Augustyn.
- Filozofia nowożytna – Kartezjusz, Kant, Comte, Mill.
- Filozofia współczesna – Camus, Wittgenstein, Popper, Searle i Dennett.
Słuchacze proszeni są o przestrzeganie następujących zasad:
- Logowanie się na zajęcia poprzez login z imieniem i nazwiskiem.
- Posiadanie włączonej kamery.
- Brak zezwolenia na nagrywanie zajęć lub czerpanie majątkowych korzyści z wykorzystania ich treści.
Informacja o prawie do korzystanie z zajęć w ramach prawa dozwolonego użytku:
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych przewiduje instytucję prawną tzw. dozwolonego użytku osobistego, umożliwiającą korzystanie z cudzego, chronionego utworu bez konieczności uzyskania zgody autora, jak również bez obowiązku zapłaty mu wynagrodzenia. Bez zezwolenia twórcy możliwe jest nieodpłatne korzystanie z utworu jedynie w celu użytku osobistego.
Każde wykorzystanie utworu w sposób wykraczający poza użytek osobisty, jak np. niezgodne z prawem rozpowszechnianie, upublicznianie, zwielokrotnianie utworu, czerpanie z niego korzyści majątkowych, może być uznane za naruszenie praw autorskich majątkowych czy osobistych podmiotów, którym prawa te przysługują.